Kozie mlieko - cenná ekologická potravina

Koza dokáže svoju stravu premietnuť do mlieka dokonalejšie ako iné zvieratá. Čo spasie, to vydojí. Znamená to, že pitím kozieho mlieka vypijete aj rastliny, ktoré spásla. Na jednej strane je to dobré, ak má koza veľký rozsah kvalitných rastlín k dispozícii, na strane druhej to môže znamenať aj to, že mlieko si preberie aj vôňu a chuť rastlín. Jej mlieko môže byť horké či voňavé alebo neutrálne.

Kozie mlieko je biologický cenným nápojom, ktorý obsahuje oproti kravskému viac minerálych solí vápnika, horčíka, draslíka, fosforu i chlóru, má však menej sodíka, železa, síry, a zinku. Neobsahuje kyselinu listovú, ktorá podmieňuje využitie železa na krvotvorbu. Kozie mlieko má vyšší obsah vitamínu A a B, hlavne riboflavínu, má ale nižší obsah vitamínu B6, B12 C a D ako kravské mlieko. Neobsahuje karotén, preto je vždy biele. V kozom mlieku je vyššie množstvo bielkovín ako v kravskom mlieku, dôležitý rozdiel však spočíva v ich zložení. Bielkoviny kozieho mlieka neobsahujú S1 kazeín, ktorý sa nachádza v kravskom mlieku a ktorý spolu s niektorými zložkami mliečneho tuku spôsobuje u niektorých ľudí, najmä však u dojčiat a kojencov alergie. Kazeín kozieho mlieka má viac aminokyselín glycínu, menej arginínu a menej aminokyselín, ktoré obsahujú síru, zvlášť metioninu, než kravské mlieko. Pri výstavbe molekulárnej štruktúry bielkovín kozieho mlieka sa zistilo, že nielen laktalbumín, ale aj ostatné frakcie proteínov kozieho mlieka sa líšia od bielkovinových frakcií kravského mlieka. To je pravdepodobne dôvod prečo organizmus niektorých ľudí znáša kozie mlieko podstatne lepšie ako mlieko kravské. Výskumy uvádzajú, že asi 7,5% detí je alergických na kravské mlieko, ale až 60-70% z nich, nie je alergických na mlieko kozie.

Kozy konzumujú okrem širokej škály rastlín aj mladé výhonky kríkov, stromov a aj ich kôru, ktorá obsahuje deriváty kyseliny salicylovej, tieto sa dostávajú do mlieka a mobilizujú imunitný systém organizmu. Kozie mlieko.obsahuje aj kyselinu kaprónovú, kaprylovú a kaprínovú, ktoré majú liečebný charakter. Využívajú sa pri liečbe chorôb črevného systému, malsorbčných syndrómov, cystickej fibrózy, ale aj srdcových chorôb a problémoch so žlčníkom. Pozitívne pôsobia pri výžive predčasne narodených detí. Obsah kyseliny kaprónovej je v kozom mlieku takmer dvojnásobný ako v kravskom mlieku, kyprylovej je viac ako dvojnásobný a kaprínovej takmer trojnásobný.

Kozie mlieko prevyšuje kravské v obsahu mononenasýtených a polynenasýtených mastných kyselín ako aj triglyceridov so stredne dlhými mastnými kyselinami. Mastné kyseliny s krátkymi a stredne dlhými reťazcami pôsobia priaznivo najmä na srdcovocievny systém, pretože znižujú tvorbu celkového cholesterolu vrátane zlého LDL cholesterolu, kozí tuk priaznivo pôsobí aj pri kĺbových ochoreniach. Tuk kozieho mlieka je prirodzene homogénny a tým ľahšie stráviteľný, čím nedochádza k tak rýchlej artérioskleróze krvných stien a vlásočníc.
Kozie mlieko pozitívne pôsobí na nervovú sústavu, jeho pravidelná konzumácia vedie k zníženiu nervozity, stresov, zlepšuje imunitný systém a celkovú kondíciu, mnohým ženám trpiacich migrénou pomôže vylúčenie kravského mlieka a výrobkov z neho.

Kozie mlieko významne reguluje vlhkosť pleti a pozitívne pôsobí pri astmatických ochoreniach kože. Taktiež priaznivo pôsobí pri ochoreniach  tráviaceho traktu a pridružených orgánov (pečeň, slinivka) - má zásaditejší charakter a vyššiu neutralizačnú kapacitu.

Kozie mlieko plní významnú funkciu ako prevencia nádorových chorôb - bolo spozorované, že organizmus kozy je schopný vytvárať si účinné protilátky a nikdy neochorie na rakovinu. Sú známe prípady ľudí ktorých kozie mlieko vyliečilo zo zhubných ochorení ako sú rakovina, TBC a iné.
Zaznamenané boli aj pozitívne výsledky kozieho mlieka pri liečbe chudokrvnosti, podvýživy a taktiež obezite.

Skúsenosti s využitím kozieho mlieka v detskej výžive boli získané v Českej republike, keď v spolupráci s veterinárnymi lekármi, Zväzom chovateľov kôz a detskými lekármi bola vypracovaná podrobná metodika podávania kozieho mlieka deťom alergických na kravské mlieko. Rodičia alergických detí nakupovali kozie mlieko u doporučených chovateľov. U detí do 6 mesiacov sa mlieko riedilo vodou pre kojencov (2/3 mlieka a 1/3 minerálnej vody), starším deťom podávali kozie mlieko neriedené. U detí s opakovanými hnačkami, zvracaním, zápchou, nespavosťou, dermatitídami, následným opakovaním infekcií dýchacích ciest sa kozie mlieko podávalo celý rok. Klinické príznaky sa rýchle upravovali, ustúpili tráviace ťažkosti a kožné vyrážky a zvýšila sa celková odolnosť detí. Dojčatá a kojenci prijímali kozie mlieko dobre.

Kozie mlieko je preto cennou ekologickou potravinou, významnou v oblasti alternatívnej a zdravej výživy detí a dospelých, taktiež v oblasti liečby a prevencie súčasných civilizačných chorôb.

TOP