Ovčie mlieko - zdroj vitamínov

Ovčie mlieko má odlišné zloženie, ako mlieko kravské.  Obsahuje viaceré vitamíny rozpustné v tuku (A,D,E,K) ako aj vitamíny rozpustné vo vode (vitamíny skupiny B, vitamín C). Verejnosť často odmieta ovčie mlieko práve kvôli vysokému obsahu tuku. Je ale potrebné vysvetliť, , že súčasťou tukov sú práve v tuku rozpustné vitamíny A,D a E nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu. Ovčie mlieko obsahuje dvojnásobok bielkovín, tuku , väčšiny vitamínov a minerálnych látok ako mlieko kravské. Obsah vitamínu C je dokonca päťkrát vyšší. Okrem tráviacich enzýmov sa v ňom vyskytujú enzýmy s antioxidačnými a antimikróbnymi vlastnosťami, ktoré ho chránia pred premnožením nežiadúcich mikroorganizmov. Aj z hľadiska obsahu vápnika je ovčie mlieko mimoriadne cenné, pretože ho obsahuje až dvojnásobok ako mlieko kravské.

Ovčí jogurt – funkčná potravina

Ovčí jogurt zo Štálika je vyrobený z čistého ovčieho mlieka a zachováva všetky biologicky aktívne zložky pôvodného mlieka, vyznačuje sa oveľa väčším množstvom mliečnych baktérií ako bežné jogurty či acidofilné mlieka. Možno ho zaradiť medzi tzv. funkčné potraviny s probiotickými účinkami. Funkčné potraviny okrem základného výživového efektu pomáhajú konzumentovi udržiavať zdravie, znižovať riziko rôznych ochorení, sú charakteristické obsahom zložiek, ktoré sa v bežných potravinách nevyskytujú.  Mliečne baktérie prítomné v ovčom mlieku premenia mliečny cukor počas prekysania jogurtu  na kyselinu mliečnu chrániacu črevá pred množením  choroboplodných mikroorganizmov a rizikových baktérií, ktoré okrem možnosti vyvolania hnačky a iných chorôb, môžu premieňať niektoré zložky potravín na karcinogény.  Funkčné potraviny, medzi ktoré sú zaradené aj ovčie mlieko, ovčie jogurty, slovenská bryndza,  sú na svetovom trhu vyhľadávané a takýmto výrobkom sa predpovedá veľká budúcnosť. Tak prečo na základe uvedeného nekonzumovať radšej ovčie mlieko, jogurty z ovčieho mlieka, bryndzu alebo iné ovčie výrobky, ako doslova „vyhadzovať“ peniaze za rôzne syntetické vitamíny a „zaručene nevyhnutné“ doplnkové prípravky v lekárňach?

Účinok ovčieho mlieka na ľudský organizmus

Mliečne baktérie majú kľúčový význam z hľadiska dozrievania a regulácie imunitného systému a prevencie proti alergickým ochoreniam. Využívajú na stavbu vlastných buniek cholesterol a viacerými spôsobmi ho zneškodňujú, čím zároveň znižujú hladinu „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. Majú aj antioxidačné účinky, keď vychytávajú reaktívne formy kyslíka poškodzujúce dôležité štruktúry buniek čo môže viesť k vzniku rôznych degeneratívnych ochorení vrátane Alzheimerovej choroby. Kyslomliečne výrobky, medzi ktoré patrí ovčí jogurt zásadným spôsobom ovplyvňujú črevnú mikroflóru a priaznivo pôsobia na činnosť podžalúdkovej žlazy. Výrobky z ovčieho mlieka rovnako priaznivo vplývajú na osoby, ktoré majú problémy s ekzémami, astmou, kožnými aj gynekologickými ťažkosťami.  Veľmi dôležité zistenie je, že ovčie mlieko patrí medzi najbohatšie zdroje konjugovanej kyseliny linolovej (CLA), ktorá chráni organizmus pred srdcovocievnymi chorobami (infarkt myokardu, mozgová príhoda a pod.), má protisklerotické a protirakovinové účinky a používa sa aj ako prostriedok proti obezite. Ovčie mlieko vo svojom tuku obsahuje tri až štyrikrát viac CLA ako kravské mlieko.  V 100 g jogurtu je takmer také množstvo CLA, aké sa nachádza v jednej tablete zahraničného komerčného prípravku, ktorý si ľudia kupujú za nie zanedbateľnú cenu v našich lekárňach, na základe masívnej reklamy o účinkoch CLA na ľudský organizmus v masmédiách.
Máte intoleranciu na laktózu?  - skúste výrobky z ovčieho mlieka
Vďaka premene (fermentácii)  mliečneho cukru na kyselinu mliečnu môžu ovčí jogurt  konzumovať jedinci , ktorým pôvodný mliečny cukor  (laktóza) spôsobuje rôzne zdravotné problémy.
Odporúčanie výrobcu
Ak si chcete vychutnať typickú ovčiu arómu našich jogurtov, odporúčame jogurt nemiešať, len pomaly „odkrajovať“ a naberať bielu zložku spolu s ovocnou príchuťou. Konzumácia jogurtu Vás takto bude zaručene baviť a vy si naplno vychutnáte jemne sladkú chuť ovčieho mlieka.

TOP